Kāds bija iemesls strīdam starp Vigilanciju un Romu?

Kāds bija iemesls strīdam starp Vigilanciju un Romu?

Kad Vigilancijs atgriezās pie sava saimnieka Sulpicija, viņš saskārās ar izvēli. No vienas puses, Martins, Tūres bīskaps, kurš veic iedomātus brīnumus, Sulpicijs, kurš priekšroku deva pasakām un vīzijām, nevis pareizai Bībeles mācībai, un Paulinijs no Nolas - maldu upuris, pielūdzot sava mīļotā svētā attēlus. Savukārt Helvidijs izaicināja Jeronīmu, kurš sagrozīja manuskriptus, kā arī Romas bīskapu un viņu sekotājus. Un arī lielais vadītājs Jovinians, kurš aizstāv evaņģēlija vienkāršību un precētu garīdznieku kalpošanu. Notikumi, kas palīdzēja Vigiliancijam pieņemt lēmumu, bija viņa vizīte pie Jeronīma.
Tajā laikā goti, ķelti un franki aizmirsa savus uzbrukumus un reliģiskās atšķirības, un viņus vienoja sabiedriskās dzīves neredzamās saites. Viņi pagodināja savu latīņu Bībeli (nevis Jeronīma latīņu Bībeli), ko sauca par "Itala," to publiski lasīja visās Itālijas, Francijas, Spānijas, Āfrikas un Vācijas draudzēs - visur, kur saprata latīņu valodu". Lai atbrīvotos no šīs jaukās versijas, Jeronīms pēc pāvesta lūguma un ar tā finansiālo atbalstu veica jaunu latīņu valodas Bībeles tulkojumu. Impērijas baznīca uz viņu skatījās kā uz tā laika atzītu autoritāti. Vigilancijs, mantojis sava tēva īpašumus, vēlējās konsultēties ar Jeronīmu un nolēma viņu apciemot savā cellē Betlēmē.
Viņš ceļoja pa Itāliju un otro reizi apmeklēja Pauliniju. Uzturēšanās laikā viņš novēroja gājienu, kas devās pie svētā kapa. Tās dalībnieki dedzināja vīraku un nesa degošas sveces. Vigilancijs neko neteica. Sulpicija un Paulinija pieklājīgās manieres un dievbijība viņa acīs mīkstināja viņu maldus. Bet, kad viņš kļuva par liecinieku Jeronīma niknajām debatēm, Gallijas reformatora acis atvērās.
“Vigilancijs 393.g.m.ē. nesa Paulinija vēstuli Jeronīmam, un tas kļuva par iespēju personīgi satikties ar tā laika neparastāko cilvēku. Jeronīms savos laikabiedros iedvesa bailes. Viņš, tāpat kā neviens cits, cenšoties izpildīt viltus pienākumu pret Dievu, cieta graujošu sakāvi, nepildot savu pienākumus cilvēkam pret cilvēku, aizmirstot apustuļa vārdus: “Tas, kurš saka:"Es mīlu Dievu", bet ienīst savu brāli, ir melis". Miesas mērdēšana nomāca viņa garu, un no visiem 4. gadsimta polemistiem viņš bija nenogurdināmākais un dedzīgākais”.
Pirmā Vigilancija tikšanās ar Jeronīmu Betlēmē ir aprakstīta šādi:
"Šaurais ceļš, kas veda no ielas uz vietu, kur kādreiz stāvēja cara Arhelaja kaps, meklētāju aizveda uz Jeronīma celli. Šeit viņš atrada vientuļnieku, kurš bija ģērbies tik rupjās un nožēlojamās drēbēs, ka tās pretīgajam izskatam jau bija garīga lepnuma nospiedums un, šķiet, sacīja:"Atkāpies, kas mani nēsā ir svētāks nekā tu." Mūka seja bija bāla un samocīta. Viņš lēnām atguvās no smagas slimības un gandrīz bija pārvērties par ēnu. Biežā raudāšana bija izvagojusi viņa vaigus, tie pārklājušies ar dziļām grumbām; acis iekritušas dobumos; visi viņa galvas kauli bija asi un caur ādu saredzami. Garie gavēņi, ierastā nospiestība un neapmierinātība, ko izraisīja nepārtrauktie strīdi, veidoja sejas izteiksmei drūmu izskatu, kas galīgi neatbilda viņa izteiktajai lepnai piebildei: kā viņš apgalvoja, ka šī celle viņam ir kā lapene Ēdenes dārzā."
Sākumā Jeronīms Vigilanciju uzņēma sirsnīgi. Tas, ko viņš redzēja Betlēmē, atgādināja faktus, kurus viņš redzēja savu draugu īpašumos, kuri bija pilnībā iegrimuši askētismā. Tomēr Vulgātas autora dusmīgais raksturs un niknā lamāšanās, Vigilancija sirdī radīja šaubas par visas šīs sistēmas vērtību. Gallijas prezbiteri īpaši pārsteidza Jeronīma kritika pret Pavlinusu. Bet plaisa starp Vigilanciju un Jeronīma radās, kad Jeronīms sāka arī uzbrukt savam bijušajam draugam Rufinam.
Vigilancijs aizbrauca no Betlēmes, lai apmeklētu Rufinu Jeruzalemē. Apmeklētāju no Francijas dienvidiem nekas nevarēja iedvesmot, ne senās pilsētas dzīvē un ne atmosfēra. Pēc tikšanās ar Rufinu viņš saprata pietiekami daudz, lai atteiktos no Jeronīma padomiem. Viņa sirdī parādījās pirmais izteiktais protests pret askētismu un mūku dzīvi. Viņš atgriezās no Jeruzalemes uz Betlēmi, apņēmies iestāties pret nekristīgu rīcību un mūka izturēšanos, kuram tikai daži uzdrošinājās pretoties. Vigilancijs stingri nolēma atstāt pašpārliecinātos Aleksandrijas skolas sekotājus, jo uzskatīja viņu teoloģiju par ārkārtīgi brīvdomīgu un viņu saites ar Ēģiptes mūkiem pārāk ciešas. Tagad viņš bija apņēmies aizstāvēt kristīgā evaņģēlija vienkāršību.
Notika vēl viens starpgadījums, kas viņu stiprināja šajā lēmumā. Atgriezies no Ēģiptes, viņš atkal apmeklēja Nolu. Var iedomāties Vigilancija sašutumu, kad viņš uzzināja, ka pazemojumi un ciešanas, kuras Pavilinus darīja askētisma vārdā, Jeronīmam nebija pietiekami daudz, un viņš uzrakstīja dzēlīgu vēstuli, kurā viņš pieprasīja, lai viņa draugs nekavējoties šķirtos no visas savas bagātības.
Tad Vigilancijs nolēma pārtraukt klusēšanu. Kā tas notika, mēs uzzinām no Jeronīma atbildes Repariusam, priesterim no Francijas dienvidiem, kuram ap 404. gadu Jeronīms rakstīja par Vigilanciju:
"Līdz šim es pats redzēju briesmoni un darīju visu iespējamo, lai sasietu šo trako ar Rakstu tekstiem, kā Hipokrāts savus pacientus savieno ar ķēdēm. Bet viņam izdevās izrauties, aizbēgt un paslēpties patvērumā starp Adrijas jūru un karaļa Kotijas Alpiem, uzstāties ar runām pret mani."
Kotijas Alpos, apgabalā starp Alpiem un Adrijas jūru, Vigilancijs bija pirmais, kurš piesaistīja sabiedrības spēkus, lai apturētu baznīcās ievestās pagānu ceremonijas. Kāpēc viņš izvēlējās šo reģionu? Tāpēc, ka tur satika cilvēkus, kuri bija uzticīgi Svēto Rakstu mācībām. Viņi pārcēlās uz šīm ielejām, bēgot no Romas armijas. "Viņš droši vien saprata, ka Kotijas Alpos atradīs cilvēkus, kuri iebildīs pret celibāta un atturības zvērestiem un tieši šīs dogmas bija pamatā visām Jeronīma askētiskajām ciešanām."
Cik auglīgi bija Vigilancija centieni, var redzēt nākamajā fragmentā no citas Jeronīma vēstules Repariusam:
"Ir kauns teikt, ka tur ir bīskapi (ja viņus vispār var saukt par tādiem), par kuriem tiek apgalvots, ka viņi ir iesaistīti viņa nešķīstībā. Viņi ordinē tikai tos diakonus, kuri jau ir precējušies."
Nav zināms, vai Alpu Itālijas vai Francijas pusē bija bīskapi, kuri atbalstīja Vigilanciju cīņā pret to dienu pus-pagānisko kristietību. Jeronīmam tas nebija tik svarīgi, jo Vigilancija mācība šo kalnu abās pusēs izraisīja impērijas baznīcas lielā slavinātāja Jeronīma niknumu. Viņa draudi tika sadzirdēti no Betlēmes pa visu Vidusjūras piekrasti. Tātad Vigilancija jaunā misija sadalīja ticīgos tajos, kuri nolēma sekot vienkāršajam apustuliskajam ceļam, un tiem, kuri runāja par baznīcas "attīstību", attaisnojot pagānu ceremoniju ieviešanu, kā valsts greznības krāšņuma izrādi.

Nodaļa no Bendžamina Vilkinsona grāmatas "Patiesības triumfs"

Saistītie raksti