Piecpadsmit iemesli, lai turētu svētu nedēļas septīto nevis pirmo dienu

1. Tāpēc, ka Septītā diena tika Dieva svētīta un nodalīta sabatam, uzreiz pēc pasaules radīšanas, kā mūžīga piemiņa brīnišķīgajam radīšanas darbam un Viņa atpūtai pēc tā, un tāpēc, ka tagad cilvēkam ir ļoti nepieciešams atcerēties Dieva radīšanas darbu un izbaudīt iknedēļas atpūtu, kā tas vienmēr ir bijis.

2. Tāpēc, ka ir pierādījumi, ka sabats tika ievērots no Ādama līdz Mozum. Pirmā Mozus 26:3-6; 27:27,28.

3. Tāpēc, ka Septītā diena ir neatņemama sastāvdaļa no ceturtā baušļa, kas dots Sinaja kalnā, kas ar Dieva pirkstu tika ierakstīts akmenī un iekļauts pārējos deviņos dekaloga priekšrakstos, kas tiek atzīti par morāliem pēc savas būtības, un ir pastāvīgi saistoši. “Piemini sabata dienu, ka tu to svētī.” “Bet septītā diena ir sabats Tam Kungam, tavam Dievam.” “Jo sešās dienās Tas Kungs ir radījis debesis un zemi, jūru un visu, kas tur atrodams, un septītajā dienā Tas Kungs atdusējās; tāpēc Tas Kungs svētīja sabata dienu, lai tā būtu svēta.”

4. Jo Vecā Derībā ir daudz pieminēts par Dieva svētībām tiem, kas svēta Septīto dienu, un par dusmām pret tiem, kas to apgāna.

5. Tāpēc, ka mūsu Kungs Jēzus Kristus pilnā mērā uzstāja ievērot likuma prasības, sacīdams, attiecībā uz rakstiem, kuros ietilpst arī Septītā diena, “tiekāms debess un zeme zudīs, nezudīs neviena ne vismazākā rakstu zīmīte, ne raksta galiņš no bauslības, iekāms viss notiek”, un tāpēc, ka Viņš vienmēr turēja svētu Septīto dienu, neapšaubāmi “mums atstādams priekšzīmi, lai mēs sekotu Viņa pēdām.”

6. Tāpēc, ka ticīgās sievietes, kuras Jēzu Kristu nāves un apbedīšanas laikā bija klāt, skaidri teica, ka „sabatu tās pavadīja klusu pēc bauslības” (Lūkas 23:56), un tāpēc, ka rakstos uzreiz pēc tam seko Jēzus Kristus parādīšanās, nedēļas pirmās dienas rītā. Ne tur, ne arī citur nav teikts neviens vārds par sabata maiņu vai par nedēļas pirmās dienas sabata ievērošanu.

7. Tāpēc, ka mūsu Kunga apustuļi pastāvīgi ievēroja septīto dienu, par ko apustuļu darbos ir bagātīgi pierādījumi, un Pāvils raksta, ka "kā parasti", viņš sabata dienā ieradās sinagogā. (Salīdziniet Lūkas 4:16, Ap.d.17: 2; skat. Arī Ap.d.13:14,42,44 un 16:13.)

8. Tāpēc, ka Jēzus Kristus, iepriekš pravietojot Jeruzalemes iznīcināšanu, brīdināja savus mācekļus lūgt, lai viņu bēgšana nenotiktu "Sabata dienā"(Mat. 24:20), un tā kā tam bija jānotiek gandrīz četrdesmit gadus pēc mūsu Kunga augšāmcelšanās, izrādās, ka viņa mācekļiem bija jāievēro tas pats sabats.

9. Tāpēc, ka visos Svētajos Rakstos nav neviena cita nedēļas dienas, ko sauc par “sabatu”, bet tikai nedēļas Septītā diena; un tad, kad Jaunajā Derībā ir minēta “pirmā nedēļas diena”, tā vienmēr ir skaidri nošķirta no „sabata”.

10. Tāpēc, ka neviena no Bībeles rakstvietām, kas runā par "nedēļas pirmo dienu", neapraksta notikumu vai darbību, kas būtu saistīta ar Sabatu.

11. Tāpēc, ka Dievs ir tik rūpīgi aprakstījis savus baušļus, ir atkārtojis savus likumus visās pravietiskajās grāmatās un ir atstājis tik daudz liecību un septītās dienas sabata piemērus Savos svētajos rakstos, ka ir visai nepamatoti uzskatīt, ka Viņš ir atcēlis vai izmainījis vienu tā pantu, to neaprakstot ar mūsu Kunga Jēzus vai Viņa apustuļu vārdiem Jaunās Derības rakstos.

12. Tāpēc, ka morāles likuma ievērošana (bez jebkādiem izņēmumiem) pastāvīgi tiek atgādināta apustuļu rakstos; un viens no viņiem saka, ka „kas visu bauslību pildītu, bet grēkotu pret vienu bausli, tas ir noziedzies pret visiem,” tajā pašā laikā citējot sesto un septīto baušļus. (Skatīt Rom.13:9; Gal.5:14; Ef.6:2,3; un Jēk.2:8-11).

13. Tāpēc, ka pirmie kristieši nedēļas septītajā dienā ievēroja sabatu vismaz trīs vai četrus gadsimtus. Lai gan tas pakāpeniski tika izmainīts, sabata neievērošanu piekopa vienīgi atkritusī kristietība, kas laika gaitā pieauga vislielākajā elkdievībā; tā, ka otrais bauslis faktiski, un ceturtais pēc sava satura tika atcelts ar nezinošu, māņticīgu un tirānisku priesterību.

14. Tāpēc, ka tas ir acīmredzams absurds - (un bieži vien tas ir neticīgu cilvēku iebildums) - ka nedēļas pirmā diena ir jāievēro kā sabats, tāpēc, ka tas ir Dieva norādījums, jo Dievs patiesībā liek ievērot nevis pirmo bet septīto dienu.

15. Tāpēc, ka Septītās dienas ievērošana ir paklausība Dievam, pagodina protestantu principus, sagrauj Pāvestību, noņem klupšanas akmeņus un nodrošina mums “sabata Kunga” klātbūtni un svētību.

Baznīcas liecības attiecībā par Sabata maiņu

* * * Romas Katoļu Baznīcas autoru apstiprinājums * * *

Jautājums: Kā jūs pierādīsiet, ka baznīcai ir vara noteikt svētās dienas?
Atbilde: Pārmainot sabatu uz svētdienas svinēšanu, kuru arī protestanti atzīst; un tāpēc tie ir pretrunā – stingri turot svētdienu, bet neievērojot daudzus citus svētkus, ko pavēl svinēt tā pati baznīca.” (“An Abridgement of Christian Doctrine”, p 58, by Henry Tuberville. New York, Kenedy, 1833 approbation).

* * *

Šai Sabata ievērošanai”- kurā protestanti notur iknedēļas dievkalpojumus, nav nevien nekāda pamatojuma Bībelē, bet tā ir pilnīgā pretrunā ar tās burtu, kas pavēl dusēt Sabatā, kura ir Sestdiena.

“Tā bija katoļu baznīca, kas ar Jēzus Kristus autoritāti pārcēlusi šo dusu uz svētdienu, lai pieminētu Kunga augšāmcelšanos. Tā, ar svētdienas ievērošanu, protestanti, paši sev spītējot, godā Baznīcas autoritāti” (“Plain Talk about the Protestantism of Today”, p 213, by Monsignor Segur. Thomas B.Noonan & Co., Boston, 1868 ).
Ar vārdu “Sabats” Segura kungs nepārprotami domā Svētdienu. Tā viņš šo terminu lieto baznīcas tradicionālajā, bet ne Bībeles nozīmē.
* * *

Pirmais noteikums Bībelē ir svētīt septīto dienu: “Dievs svētīja septīto dienu un to iesvētīja” (1.Moz.2:3.). Šo instrukciju Dievs apstiprināja Desmit Baušļos: “Piemini Sabata dienu, ka tu to svētī… Septītā diena ir Sabats, tā Kunga, tava Dieva, dusēšana” (2.Moz.20:8,10.). Citā vietā Kristus paskaidro, ka Viņš nav nācis bauslību atcelt, bet piepildīt (Mat.5:17.). Viņš pats svētīja Sabatu: “pēc sava ieraduma Viņš sabata dienā iegāja sinagogā” (Lūk.4:16.). Mācekļi pēc Kristus nāves ievēroja Sabatu: “Sabatu tās pavadīja klusu pēc bauslības” (Lūk.23:56.). Svēto Rakstu autoritāte liek ievērot Sabatu jeb nedēļas septīto dienu. Taču protestanti svētās dienas pienākumus ir pārnesuši uz pirmo nedēļas dienu jeb svētdienu. Kāda vara viņiem lika to darīt? Nekāda, izņemot nerakstīto vārdu - Katoļu Baznīcas tradīcija” (“End of Religious Controversy”, p 89, by John Milner. P. J. Kenedy, New York, 1897).
* * *

Jautājums: Vai svētdienas ievērošana kā dusas diena, ir skaidri nopamatota Svētajos Rakstos?
Atbilde: Protams nav un tomēr visi protestanti uzskata, ka šīs dienas ievērošana ir būtiski nepieciešama pestīšanai. Sacīt, ka mēs ievērojam svētdienu tāpēc, ka Kristus uzcēlies no nāves šinī dienā – nozīmē teikt, ka mēs rīkojamies bez Rakstu pavēles. Tikpat labi mēs varam sacīt, ka mums jādus trešdienā, tāpēc ka Kristus uzkāpa debesīs šinī dienā un īstenībā dusēja no atpestīšanas darba.” (“The Controversial Catechism, p 160, by Stephen Keenan. Burns & Oates, London, 1896 edition).
* * *

Jautājums: Vai jums ir kāds cits pierādījuma veids, ka baznīcai ir vara iekārtot svinamās dienas?
Atbilde: Ja viņai nebūtu tāda vara, viņa nebūtu varējusi izdarīt to, kam visi modernie ticīgie piekrīt – viņa nevarētu aizvietot sestdienas svētīšanu ar svētdienu, pirmās nedēļas dienas svētīšanu. Svētās dienas maiņai nav nekāds pamatojums Svētajos Rakstos” (turpat, pp 124, 125).
* * *

“Jūs varat lasīt Bībeli no 1.Mozus grāmatas līdz Atklāsmes grāmatai un neatradīsiet ne mazāko zīmi, kas pamatotu svētdienas svētīšanu. Svētie Raksti like paklausīt un ievērot sestdienu, dienu, kuru mēs (katoļi) nekad nesvētam” (“The Faith of Our Fathers”, p 89, by James Cardinal Gibbons. James Murphy Company, New York, 1917).
* * *
“Protestanti bieži izsmej Baznīcas tradīciju autoritāti, un apgalvo, ka vadas tikai no Bībeles. Tomēr arī tie vadās no senās Baznīcas ieradumiem, kam nav pamatojuma Bībelē, taču balstās vienīgi uz Baznīcas tradīciju! Uzkrītošs piemērs tam ir sekojošais: Pirmā pozitīvā pavēle svētajā Dekalogā (10.baušļos) ir pieminēt Sabata dienu un turēt to svētu. Šo pavēli dzīvē realizēja jūdi tūkstošiem gadu. Sabata diena, kuru Dievs pavēlēja ievērot, bija mūsu sestdiena. Tomēr starp katoļiem vai protestantiem ir viena vai divas sektas, kas šo dienu ievēro, turot Dieva pavēli. Bet kas šo dienu šodien ievēro? Praktiski neviens. Kāpēc tā? Bībele - kurai, kā protestanti apgalvo, tie vienīgi paklausa – neatļauj pārmainīt pirmo nedēļas dienu pret septīto. Ar kādu autoritāti tad tie to darījuši? Skaidrs – tā ir katoļu baznīcas autoritāte, kuru tie (protestanti) pametuši un kuras tradīcijas atzīst par nederīgām.” (“Rebuilding a Lost Faith”, p 80, by John L.Stoddard. P. J. Kenedy & Sons, New York, 1922).
* * *
“Kur Bībeles autoritāte runā par sabata maiņu no septītās dienas uz pirmo nedēļas dienu? Kas deva pāvestam autoritāti pārmainīt Dieva pavēli? Ja Bībele ir vienīgais kristiešu vadonis, tad Septītās dienas Adventistiem ir taisnība, ievērojot Sabatu kopā ar jūdiem… Vai nav savādi, ka tie, kas Bībeli atzīst par savu vienīgo skolotāju, tomēr ir pretrunā, un seko šinī lietā baznīcas tradīcijai?” (“The Question Box Answers”, p 179, by Bertrand L. Conway. With a preface by Cardinal Gibbons. The Paulist Press, New York, 1923).
* * *
Jautājums: Kura ir Sabata diena?
Atbilde: Sestdiena ir Sabats.
Jautājums: Kāpēc mēs ievērojam svētdienu sestdienas vietā?
Atbilde: Mēs ievērojam svētdienu sestdienas vietā tāpēc, ka katoļu baznīca Laodiķejas koncilā 336.gadā pārcēla svētīšanu no sestdienas uz svētdienu.” (“The Convert’s Catechism of Catholic Doctrine”, p 50, by Peter Geiermann, London, 1934. Sanctioned by the Vatican, Jan.25, 1910).
* * *
“Jūdu Sabata diena bija sestdiena; mēs kristieši turam svētu svētdienu. Baznīca, ar viņai dotu Kunga varu, pārmainīja sabata svētīšanu uz svētdienas svētīšanu.
Vārds par svētdienu. Dievs sacīja: “Piemini, ka tu svētī sabata dienu!” Sabats bija sestdiena, ne svētdiena. Kāpēc tad mēs turam svētdienu svētu sestdienas vietā? Baznīca izmainīja sabata svētīšanu uz svētdienu… Protestanti saka, ka viņi seko Bībelei un vienīgi Bībelei, un nekam citam viņi neticot. Tomēr viņi tur svētdienu, kaut Dievs skaidri saka: “Turi svētu Sabata dienu”. Ievērojot svētdienu, protestanti paklausa katoļu baznīcas autoritātei.” (“The Catechism Simply Explained”, p 89, by H.Canon Cafferata. Burns Oates & Washbourne Ltd., London, 1938 ).
* * *
“321.gadā Romas valdnieks Konstantīns pavēlēja, ka pirmā nedēļas diena – svētdiena, jāievēro kā pilsoņu dusas diena no ikdienas darba. Tas neuzlika nekādas saistības kristiešiem reliģijas kopšanā. Taču 336.gadā katoļu baznīca Loadiķejas koncilā ticīgaiem iecēla obligātu baznīcas likumu, lai tie apmeklētu Mesu un atturētos no verdziska darba svētdienā.” (pp 23,24, Roman Catholic Tract entitled “Seventh-day Adventists”, by Dr. L. Rumble).
* * *

“Vārds – Sabats – nozīmē dusu un tā ir nedēļas septītā diena.
Kāpēc tad kristieši ievēro svētdienu, Bībelē nozīmētās dienas vietā? Nolūkā, lai jūdiem darītu skaidru, ka tiem vairs nav jābūt ilgāk zem Mozus likumiem – apagraizīšanu, atturēšanos no gaļas, pedantisku jūdu sabata upuru ievērošanu – bet tiem ir jābūt zem jaunā Kristus likuma. Baznīca izmainīja svētāmo dienu no sestdienas uz svētdienu.
Bet tā kā sestdiena un ne svētdiena ir izcelta Bībelē, tad vai nav savādi, ka katoļi, kas apliecina, ka viņu ticība nāk tieši no Bībeles un ne no baznīcas, ievēro svētdienu sestdienas vietā? Jā, saprotams, tas ir pretrunīgi. Bet šo maiņu izdarīja piecpadsmit gadsimtus pirms protestantisma dzimšanas, un tai laikā šo ieradumu ievēroja visa pasaule. Tie turpināja ieradumu, lai gan tā balstās uz katoļu baznīcas autoritāti un ne uz Bībeles skaidri izteiktiem tekstiem. Protestanti ievēro svētdienu un tas ir kā mātes – baznīcas atgādinātājs, jo no tās ir atlūzušas nekatoļu sektes – līdzīgi kā zēns aizskrien prom no mājām, bet vēl nes kabatā savas mātes bildi, jeb viņas matu sprogu.” (“The Faith of Millions”, pp 543, 544, by John A. O’Brien (with a preface by Cardinal Griffin). W. H. Allen, London, 1958. First cheap edition).
* * *

“Mēs praktizējam to, ko ievēro protestanti, bet par to nav neviens vārds Bībelē – tā ir svētdienas svētīšana.
Bībele liek mums turēt svētu sestdienu. To nomainīja kristiešu tradīcijas, kuras datējas ar apustuļu laikiem. Šī maiņa nav notikusi laikā, kad rakstīja Jauno Derību.” (“Commentary on the Catechism”, p 88, by W.Frean, “Majellan” Office, Redemptorist Fathers, Ballarat, Vic. Printed in Australia, 1959. Foreword by His Eminence, Cardinal Gilroy).
* * *

Kad Dievs cilvēkiem deva Sabatu

Atklāsmes 14. nodaļā cilvēki tiek aicināti pielūgt Radītāju, un pravietojumā arī norādīta kāda ļaužu šķira, kas triju eņģeļu vēsts rezultātā tur Dieva baušļus. Bet viens no šiem baušļiem Dievu izceļ tieši kā Radītāju. Ceturtais bauslis saka: "Septītā dienā ir Sabats, Kunga, tava Dieva, dusēšana (..). Jo sešās dienās Kungs ir radījis debesis un zemi, jūru un visu, kas tanīs atrodams, un septītajā dienā Kungs dusēja, tāpēc Kungs svētīja Sabata dienu, lai tā būtu svēta." (2. Moz. 20:10,11) Vēl Kungs par Sabatu saka, ka tā ir zīme, lai "jūs atzīstat, ka Es, Kungs, esmu jūsu Dievs". (Ec. 20:20) Un pamatojums tam ņemts no 2. Mozus 31:17: "Jo sešās dienās Kungs radījis debesis un zemi, un septītā dienā Viņš ir dusējis."

Featured

Sabata ievērošana

Sabata ievērošana sevī ietver lielas svētības, un Dievs vēlas, lai Sabata diena mums būtu līksmības diena. Līksmība valdīja, Sabatu iestādot. Dievs ar gandarījumu uzskatīja Savu roku darbu. Visas Savas radītās lietas Viņš nosauca par “ļoti labām”. 1.Mozus 1,31. Debesis un zemi pildīja līksmība. “Rīta zvaigznes kopā priecīgi dziedāja, un visi Dieva bērni gavilēja.” Ījaba 38,7. Kaut arī grēks ir ienācis pasaulē, lai sabojātu Dieva pilnīgo darbu, Viņš tomēr mums vēl dod Sabatu par liecību, ka visas lietas radījis Kāds, Kas ir visvarens, bezgalīgs laipnībā un žēlastībā. Mūsu Debesu Tēvs vēlas, lai ar Sabata ievērošanu cilvēku vidū saglabātos Viņa atzīšana. Viņš vēlas, lai Sabats pievērstu mūsu domas Viņam kā patiesajam un dzīvajam Dievam un lai, atzīstot Viņu, mums būtu dzīvība un miers.
Atbrīvojot Savu Izraēla tautu no Ēģiptes un dodot tai Savus likumus, Viņš mācīja, ka Sabata ievērošanai to jāatšķir no elku pielūdzējiem. Šis iestādījums bija atšķirības zīme starp tiem, kas atzina Dieva virsvaldību, un tiem, kas atteicās pieņemt Viņu par savu Radītāju un Ķēniņu. Kungs teica: “Starp Mani un Izraēla bērniem tā lai ir zīme mūžīgi.” “Tad nu Izraēla bērniem būs svētīt dusēšanas dienu un turēt dusēšanas dienu uz saviem pēcnācējiem par derību mūžīgi.” 2.Mozus 31, 16.17.
Kā Sabats bija zīme, kas iezīmēja Izraēlu, kad tas izgāja no Ēģiptes, lai ieietu laicīgajā Kānaānā, tā tagad tas ir zīme, kas iezīmē Dieva ļaudis, kuri iziet no pasaules, lai ieietu Debesu dusā. (350) Sabats liecina par radniecību starp Dievu un Viņa ļaudīm, liecina, ka tie godā Viņa likumus. Tas atšķir Viņa uzticīgos pavalstniekus no pārkāpējiem.
No padebeša staba Kristus par Sabatu teica: “Jums būs sargāt Manu svēto dienu, jo tā ir zīme starp Mani un jums uz jūsu pēcnācējiem, lai top zināms, ka Es esmu Kungs, Kas jūs svētī.” 2.Mozus 31,13. Sabats, kas dots pasaulei par zīmi, ka Dievs ir Radītājs, ir arī zīme, ka Dievs ir Svētotājs. Spēks, kas radīja visas lietas, ir arī spēks, kas pārrada dvēseli Savā paša līdzībā. Tiem, kas Sabatu tur svētu, Sabats ir svētošanas zīme. Patiesa svētošanās ir saskaņa ar Dievu, vienotība ar Viņu raksturā. To saņem, paklausot pamatlikumus, kas ir Viņa rakstura noraksts. Sabats ir arī paklausības zīme. Kas no sirds paklausa ceturtajam bauslim, paklausīs arī visai bauslībai. Viņš ir svētoties caur paklausību.
Mums tāpat kā Izraēlam Sabats dots “par derību mūžīgi”. Tiem, kas godā Viņa svēto dienu, Sabats ir zīme, ka Dievs tos atzīst par Saviem izredzētiem ļaudīm. Tā ir ķīla, ka Viņš pie tiem piepildīs Savu derību. Katra dvēsele, kas pieņem Dieva valdīšanas zīmi, ar to nostājas zem dievišķās, mūžīgās derības. Tā pieķeras zelta paklausības ķēdei, kuras katrs loceklis ir apsolījums.
Ceturtais bauslis vienīgais no visiem desmit satur lielā Likumdevēja, Debess un zemes Radītāja, zīmogu. Kas paklausa šim bauslim, tie pieņem Viņa vārdu, un visas svētības, ko tas ietver, kļūst viņu daļa. “Kungs runāja uz Mozu un sacīja: runā uz Āronu un viņa dēliem un saki: tā jums būs svētīt Izraēla bērnus un uz tiem sacīt: (351) Kungs lai tevi svētī un lai tevi pasargā, Kungs lai apgaismo Savu vaigu pār tevi un lai tev ir žēlīgs. Kungs lai paceļ Savu vaigu uz tevi un lai tev dod mieru. Tā tiem būs likt Manu Vārdu uz Izraēla bērniem; Un Es tos svētīšu.” 4.Mozus 6,22.- 27.
Ar Mozus starpniecību tika dots arī apsolījums: “ Kungs tevi cels Sev par svētu tautu, kā Viņš tev zvērējis, ja tu turēsi Kunga, sava Dieva, baušļus un staigāsi Viņa ceļos. Tad visi ļaudis virs zemes redzēs, ka tu esi nosaukts pēc Kunga Vārda... Un Kungs tevi darīs par galvu un ne par asti, un tu kāpsi arvienu savas dzīves kalnā un nekad nelaidīsies no tā lejup, ja vien tu klausīsi tā Kunga, sava Dieva baušļiem, ko es tev šodien pavēlu klausīt un izpildīt.” 5.Mozus 28,9.-13. Dziesminieks, runādams Svētā Gara iedvesmā, saka: “Nāciet, dziedāsim Kungam priecīgi, Gavilēsim savas pestīšanas Patvērumam... Jo Kungs ir lielais un stiprais Dievs Un lielais Ķēniņš pār visiem dieviem. Viņa rokā ir zemes dziļumi, Un kalnu augstumi Viņam pieder. Viņam pieder jūra, jo Viņš to radījis, Un Viņa rokas sausumu ir cēlušas. Nāciet, pielūgsim, zemosimies, locīsim ceļus tā Kunga, sava Radītāja, priekšā. Jo Viņš ir mūsu Dievs.
Atzīstiet, ka Kungs ir Dievs. Viņš mūs ir darījis un ne mēs paši, par savu tautu un par Savas ganības avīm.” Ps. 95, 1.7. 100,3.
Šie Izraēlam dotie apsolījumi pieder arī Dieva ļaudīm šodien. Tā ir vēsts, ko mums sniedz Sabats.

 Еlena Vaita LIECĪBAS DRAUDZEI VI