Pētera vēstules draudzēm

Pētera vēstules draudzēm

Šī vēstule sākas ar apustuļa sveicienu ticīgajiem, kas "izkaisīti Pontā, Galatijā, Kapadoķijā, Āzijā un Bitānijā" (1.Pēt.1:1), un beidzas ar sveicienu no Babilonijas. Visas piecas šīs provinces atradās Mazāzijā. Nozīmīgie Pētera sasniegumi Bitānijā mudina mūs rūpīgi izpētīt šo reģionu. Pāvils devās sludināt evaņģēliju Galatijā, bet Svētais Gars neļāva viņam doties uz Bitāniju. Galatijā Pāvils "stādīja", bet Pēteris "laistīja" (1.Pēt.1:1; Gal.1:2,21). Bitānijā Pēterim vajadzēja gan "iestādīt" gan "laistīt". Daudzi zinātnieki ir pētījuši viņa darbu Bitānijā.
109. gadā deviņus gadus pēc apustuļa Jāņa nāves Romas imperators Trajāns lūdza Bitānijas pārvaldniekam zinātniekam Plīnijam uzzināt visu par kristietību, jo viņš bija dzirdējis daudz dažādu stāstu un nezināja, kam ticēt. Savā ziņojumā imperatoram Bitānijas provinces gubernators ziņo par neapšaubāmiem evaņģēlija panākumiem. Plīnijs sūdzējās, ka cilvēki pamet vecos elkus un viņu pagānu tempļus un daudzi pulcējas kopā, lai pielūgtu Kristu. Viņš sūdzējās, ka tiek samazināta peļņa no pagānu atpirkšanās upuriem. Izrādot apskaužamu cieņu kristiešu tikumiem, Plīnijs apraksta, kā viņi regulāri pulcējas reizi nedēļā "noteiktā dienā" pielūgšanai. Šī diena, protams, bija sestdiena, nedēļas septītā diena.
Pētera laikā baznīcas izveidojās Kaldejā, Asīrijā, Sīrijā un Mazāzijā. Kā parādīs nākamās divas nodaļas, šajā teritorijā izauga dižciltīgi, varonīgi un pašaizliedzīgi kristietības vadītāji, kuri vairākus gadsimtus bija pasaules izglītotākais un stabilizējošākais spēks, kas stiprināja un pārvaldīja Tālo Austrumu un Rietumu patieso Draudzi.
Saskaņā ar Origena (185-254 m.ē.) rakstiem, Skitija (tagad Ukraina red.piez.) tika dota apustulim Andrejam kā lauks viņa evaņģēlija darbam, bet Tomass devās uz Persiju. Tomēr saskaņā ar faktiem, kas tiks detalizēti apskatīti nākamajā nodaļā, pēdējais devās tālāk par Persiju. Uzticamā Sīrijas vēsture norāda, ka evaņģēlijs tika sludināts Mosulā (Mezopotāmija) 170. gadā. Aptuveni 150 gadus jeb piecdesmit gadus pēc apustuļa Jāņa nāves Labā vēsts tika izsludināta Persijā, Mīdijā, Partā un Baktrijā, kur tika organizētas draudzes. Ravlinsons runā par kristietības izplatību Partas valstī līdz 150. gadam. Acīmredzot, pirms apustulis Toms tika nogalināts Indijā 72. gadā, viņš tur nodibināja daudzas baznīcas.

 
Nodaļa no Bendžamina Vilkinsona grāmatas "Patiesības triumfs"

Saistītie raksti