Dienās tieši pirms Lukiāna, Klements (194.g. m.ē.) un Origēns (230.g. m.ē.) no metafiziskās skolas Aleksandrijā ieviesa jaunu, sarežģītu, nesaprotamu Bībeles interpretācijas veidu - alegorisku. Viņi uzstāja uz Romas bīskapa vadību un paziņoja, ka ārpus baznīcas nav pestīšanas. Klements atbalstīja tautas viedokli - uzsvēra kristietības līdzību pagānismam un Saules pielūgšanu ar Taisnības sauli.
Džons Mosheims (John Mosheim) to apliecina šādi:
"Viņš pats (Klements) savās "Stromatās" skaidri norāda, ka kristīgo patiesību viņš neparāda tīru un neskartu, bet gan drīzāk slēptu... grieķu filozofijas principos."
Laikā, kad Klements un Pantens Aleksandrijā savienoja kristietību ar pagānismu, Lukiāns Antiohijā nodibināja Sīrijas teoloģijas skolu. Dr.Villistons Valkers atzīmē milzīgo atšķirību starp Lukiāna mācību un Ziemeļāfrikas teologu mācību, kuri izmantoja alegorisku interpretācijas pieeju: "Šajā laika posmā Lukiāns, par kuru saglabājusies ļoti maz bibliogrāfiskās informācijas, Antiohijā nodibināja teoloģijas skolu. Viss, kas ir zināms, ir tas, ka viņš bija prezbiteris un bija tālu prom no partijas, kas uzvarēja Pāvelu Samosatski. Viņš tur mācīja no 275. līdz 303. gadam un 312. gadā nomira mocekļa nāvē... Tāpat kā Origēns, viņš nodarbojās ar Svēto Rakstu eksegēzi, bet nekad neizmantoja alegoriskas interpretācijas metodes. Viņa mācību varēja raksturot kā vienkāršāku, gramatiskāku un vēsturiskāku pieeju tekstam un dogmām."
Šis bija kritisks brīdis draudzes vēsturē. Ar Ziemeļāfrikas mistiskas skolotāju Klementa, Origena un Tertuliāna centieniem tika likts jauns pamats kristietībai. Toreiz Dievs aicināja Lukiānu, nenogurstošu patiesības kalpotāju. Gudrība un polemika draudzē sašķēla ticību, kas kādreiz tika dota apustuļiem. Evaņģēlija būtība bija pakļauta briesmām. To laiku precīzi raksturoja psalmista vārdi: "Kad pamati grūst, ko darīs taisnais?" (Psalms 11:4). Tajā laikā, pēc katoļu baznīcas vēsturnieka, Lukiāna laikabiedra teiktā, mocekļi veidoja patieso ticības apliecinājumu.
Nodaļa no Bendžamina Vilkinsona grāmatas "Patiesības triumfs"